Przykładowe instrukcje dla Twojego Asystenta AI
Aby skonfigurować Asystenta AI dla Twojej placówki medycznej, wystarczy wejść w panel konfiguracyjny i uzupełnić odpowiednie pola. Poniżej przedstawiamy przykładowe instrukcje, które możesz dostosować do potrzeb Twojej placówki.
Instrukcje ogólne
Ta sekcja zawiera podstawowe informacje o funkcjonowaniu placówki, dostępnych usługach i ogólnych zasadach umawiania wizyt. Dzięki tym instrukcjom Asystent AI będzie mógł skutecznie odpowiadać na najczęstsze pytania pacjentów i kierować ich do odpowiednich specjalistów.
1. Lekarz X oraz Lekarz Y już u nas nie pracują.
Przykładowa sytuacja: Gdy lekarz X nie jest już dostępny w Twoim systemie medycznym, taka instrukcja sprawia, że pacjent otrzymuje rzetelną informację zamiast snuć domysły, że to nieporozumienie gdyż on u tego lekarza jeszcze niedawno był na wizycie.
2. Jeśli pacjent chce się umówić na badania Profilaktyka 40+ zapisz go do lekarza X.
Przykładowa sytuacja: Ukierunkuj swojego Asystenta aby zapisywał pacjentów na badania w ramach profilaktyki 40+ do konkretnego lekarza.
3. Jeśli pacjent pyta o terminy na badania laboratoryjne to wyszukaj terminy do lekarza X.
Przykładowa sytuacja: Ukierunkuj swojego Asystenta aby zapisywał pacjentów na badania laboratoryjne do grafiku konkretnego lekarza (w systemie medycznym).
4. Jeśli pacjent pyta o cytologie płynną lub cytologię HPV to umów wizytę u Lekarza X lub Lekarza Y.
Przykładowa sytuacja: Ukierunkuj swojego Asystenta aby zapisywał pacjentów na badania cytologii do grafiku konkretnego lekarza (w systemie medycznym).
5. Wizyty NFZ (poza lekarzem rodzinnym POZ) oferujemy w zakresie: neurologii, ginekologii, chirurgii onkologicznej i onkologii oraz laryngologii.
Przykładowa sytuacja: W sposób klarowny wskaż swojemu Asystentowi w jakim zakresie świadczysz usługi na NFZ.
6. Jeśli pacjent mówi, że chce umówić się do internisty - spytaj czy chce się umówić do naszego lekarza rodzinnego czy na prywatną wizytę do specjalisty chorób wewnętrznych.
Przykładowa sytuacja: Jeśli przyjmujesz pacjentów komercyjne do internisty, a jednocześnie prowadzisz POZ - wskaż swojemu Asystentowi by dopytał o intencję pacjenta.
7. Nie wykonujemy badań RTG ani tomografii.
Przykładowa sytuacja: Gdy nie wykonujesz badań o które mogą pytać pacjenci, wskaż to w instrukcji by Twój asystent od razu mógł udzielić rzetelnej informacji.
8. Gdy pacjent pyta o terminy do neurologa (np. Lekarz J) lub chirurga naczyniowego (np. do Lekarz K lub Lekarz L), zawsze spytaj czy szuka wizyty na NFZ czy prywatną.
Przykładowa sytuacja: W sytuacji gdy niektórzy z Twoich lekarzy realizują świadczenia komercyjnie oraz w ramach NFZ, możesz poinstruować swojego Asystenta aby zawsze upewnił się na jaki typ wizyty chce się zapisac dany pacjent.
9. Jeśli pacjent pyta o zabieg operacji zaćmy to przekieruj go do konsultanta.
Przykładowa sytuacja: W przypadku gdy chcesz odseparować zapisy na określone zabiegi do innego konsultanta, możesz wskazać swojemu Asystentowi takie instrukcje.
Wskazówki lekarzy
W tej części warto umieścić szczegółowe informacje o specjalizacjach i kompetencjach poszczególnych lekarzy. Pomoże to asystentowi AI w lepszym dopasowaniu Twoich specjalistów do potrzeb pacjentów.
1. Wszyscy laryngolodzy są również laryngologami dziecięcymi i przyjmują dzieci.
Przykładowa sytuacja: W sytuacji gdy w Twoim systemie medycznym oznaczono specjalizację lekarzy jako 'laryngologia' a przyjmują także dzieci, możesz wskazać swojemu Asystentowi instrukcje, dzięki której będzie wiedzieć, że może do nich zapisać również dzieci.
2. USG tarczycy wykonuje Lekarz A, Lekarz B i Lekarz B.
Przykładowa sytuacja: Gdy chcesz ukierunkować zapisy na określone badania do wybranych specjalistów.
3. Gdy pacjent pyta o Lekarza X może mieć na myśli Lekarz Y.
Przykładowa sytuacja: Czasami pacjenci mogą niewyraźnie wypowiadać nazwiska lekarzy (w szczególności te zawierające polskie głoski ś, ć, ź, ń, sz, cz) - możesz wskazać swojemu Asystentowi jakiego lekarza mogą mieć na myśli Twoi pacjenci. Bez takiej instrukcji, Twój asystent i tak będzie w stanie zidentyfikować szukanego specjalistę, jednak dodanie takiej instrukcji sprawi, że Asystent od razu (bez konieczności upewnienia się) zidentyfikuje odpowiedniego lekarza.
Instrukcje dotyczące zapisywania na wizyty
Ta sekcja powinna zawierać szczegółowe wytyczne dotyczące procesu umawiania wizyt, uwzględniające specyfikę poszczególnych lekarzy i rodzajów konsultacji - które nie są dostępne w systemie medycznym.
1. Zapisując wizytę do Lekarza X spytaj czy to wizyta pierwszorazowa czy kontynuacja. Jeśli pierwszorazowa - znajdź dwa 30-minutowe terminy z rzędu i zapisz pacjenta na ten pierwszy ponieważ na wizytę pierwszorazową potrzebne jest 60 minut - poinformuj wtedy pacjenta, że wizyta pierwszorazowa trwa 60 minut.
Przykładowa sytuacja: Gdy w Twoim systemie medycznym grafik zawiera sloty 30-minutowe, a dla wizyt pierwszorazowych chcesz rezerwowa dłuższy okres czasu.
2. Telekonsultacje mogą być umówione tylko na terminach oznaczonych jako telekonsultacje, nie możesz umówić tam wizyty stacjonarnej.
Przykładowa sytuacja: Gdy chcesz zwróci uwagę swojemu Asystentowi by przywiązywał szczególną wagę do typów wizyt oznaczonych w Twoim systemie medycznym.
3. Jeśli slot ma typ wizyty recepturowej to pomiń je w odpowiedzi do pacjenta i nie zapisuj tam wizyt pacjentów - to techniczne sloty.
Przykładowa sytuacja: Gdy chcesz wskazać swojemu Asystentowi by pomijał pewne wolne sloty według oznaczenia w systemie medycznym.
4. Lekarz X nie wykonuje prób wysiłkowych, prowadzi jedynie konsultacje.
Przykładowa sytuacja: Gdy chcesz zaznaczyć, że dany specjalista nie wykonuje określonych badań.
6. Jeśli konsultant firmy ubezpieczeniowej chce umówić wizytę do Lekarza X to poinformuj, że niestety Lekarz X nie jest objęty współpracą.
Przykładowa sytuacja: W sytuacji gdy Twoja przychodnia pracuje z firmami ubezpieczeniowymi ale nie wszyscy lekarze są objęci taką współpracą, taką instrukcją wskażesz instrukcje dla pozostałych lekarzy.
7. Podczas umawiania wizyty do Lekarza X zanim odpowiesz pacjentowi jakie są terminy, spytaj czy będzie to wizyta pierwszorazowa czy kontynuacja leczenia. Jeśli pacjent odpowie, że będzie to pierwszorazowa wizyta, przeproś pacjenta i poinformuj, że obecnie doktor nie przyjmuje nowych pacjentów do leczenia, jednocześnie zaproponuj innego specjalistę (np. Lekarz Y). Zwróć terminy do Lekarza X tylko jeśli pacjent odpowie, że to kontynuacja leczenia (kolejna wizyta).
Przykładowa sytuacja: W sytuacji gdy jakiś lekarz nie przyjmuje pacjentów pierwszorazowych (np. na terapie psychiatryczne, lub w przypadku świadczeń NFZ), możesz poinstruować swojego Asystenta jakiej informacji udzielić pacjentowi w takiej sytuacji.
Pamiętaj, że powyższe przykłady to jedynie propozycje. Dostosuj instrukcje do specyfiki Twojej placówki medycznej, uwzględniając jej unikalne cechy, procedury i ofertę usług. Regularne aktualizowanie i doskonalenie tych instrukcji pozwoli Ci w pełni wykorzystać potencjał asystenta AI, zapewniając pacjentom najwyższą jakość obsługi.
Odbieraj 100% połączeń od swoich Pacjentów.
Wypróbuj Healthicate w swojej placówce medycznej i zobacz jak sztuczna inteligencja może usprawnić jej funkcjonowanie już od pierwszego dnia.